Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie wymogi muszą spełniać firmy proponujące transport ludzi?

Jak nie ulega wątpliwości polskie prawo zakłada niezwykle duże kary za nieegzekwowanie przez przewoźników wszystkich przepisów dotyczących przewożenia osób. Naprawdę często kontrole przeprowadzane są w przypadku przewoźników, którzy trudnią się przewożeniem dzieci, na przykład na wycieczki szkolne czy też kolonie. Istnieje nawet zapis, jaki mówi o tym, że przed zaplanowanym wyjazdem, każdy rodzic ma prawo zameldować wyjazd dzieckana policję. W owym czasie wysyłany zostaje patrol, który ma obowiązek przeprowadzić dokładną kontrolę. Oczywiście w takiej sytuacji sprawdza się najpierw trzeźwość kierującego.

Kolejnym etapem tak przeprowadzanej kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Wiadomo przecież, iż autobus, jaki jest wadliwy nie powinien wyjeżdżać na drogę. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wiezie kilkadziesiąt dzieci. Policja ma prawo również zażądać od kierowcy tak określanej książki przewozowej. Ma obowiązek w nią być wyposażony każdy pojazd, jaki prowadzi przewóz ludzi – zobacz przewóz osób Rybnik. W takiej książeczce wpisuje się miejsce zaczęcia podróży, punkt docelowy oraz miejsca przekraczania granicy, jeżeli ma to miejsce. Do tego policja przeprowadzająca kontrolę może także zażyczyć sobie przekazania wiadomości zapisanych na tachografie. Głównie służy to sprawdzeniu, czy kierowcy przestrzegają ustawowo określonego czasu pracy. A tutaj przepisy są nadzwyczaj restrykcyjne.

Rzecz jasna trzeba również pamiętać o tym, iż pojazd transportujący dzieci oraz młodzież musi być oznakowany specjalnymi tablicami, by inni użytkownicy ruchu mieli świadomość, iż danym autokarem przewożone są dzieci i ze w związku z tym należy zachować wzmożoną ostrożność. Zgodnie z zasadami, transport ludzi powinien odbywać się też w obecności pilota wycieczek, który może wylegitymować się wyjątkowymi uprawnieniami. Jeżeli jest to wyjazd za granicę, pilot musi posiadać też potwierdzoną znajomość języka kraju docelowego lub innego języka, który został uzgodniony z zagranicznym klientem. Podczas podróży należy robić wyznaczonej długości odpoczynki, a w trakcie jazdy autobusem wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY